Kettős inkontinencia – mit jelent, és hogyan kezelhető?

Kettős az az eset, amikor egyszerre van jelen és .  A mostani cikkben felvázoljuk a kettős inkontinencia kiváltó okait, kezelési lehetőségeit, illetve azt, hogy miként könnyíthetjük meg az ezzel a jelenséggel élők mindennapjait.

Székletinkontinencia

A azt jelenti, hogy az érintett személy képtelen uralni a székletvisszatartást, és emiatt a széklet vagy bélsár váratlanul szivárogni kezd. A székletinkontinencia különböző súlyosságú lehet az enyhe szivárgástól a székletvisszatartási képesség teljes elvesztéséig. A székletinkontinencia komoly érzelmi terhelést jelent, mivel az érintett személy önbecsülése nagymértékben sérül azáltal, hogy már nem tudja uralni a testfunkcióit.  Ez sajnos a közösségi élet feladását is jelenti – és ez, amiben Ön gondozóként lelki és fizikai támogatást tud adni. Szintén ügyelni kell a bőrirritációra. Ez akkor fordul elő, ha a bőr gyakran érintkezik széklettel, továbbá fájdalommal és viszketéssel jár.

Mi okoz székletinkontinenciát?

A mint tünet sokféle okból kialakulhat: ez lehet például hasmenés, székrekedés, illetve izom- vagy idegsérülés. Az utóbbi kettő rendszerint valamilyen korábbi műtét vagy gyermekszülés folyománya. De hasmenés vagy székrekedés is okozhatja rendszerint átmeneti tünetként – de akár krónikussá is válhat. A székletinkontinencia statisztikai szempontból főként az időseket érinti, ám tudni kell róla, hogy NEM része a természetes öregedési folyamatnak.

Idegsérülés

Ha (jellemzően gyermekszülés, gerincsérülés vagy stroke következtében) megsérülnek a végbélnyílás záróizmait szabályozó idegek, az is okozhat székletinkontinenciát. 

Izomsérülés

Ha megsérülnek a végbélkimenetnél található izmok, akkor megnehezedik a székletvisszatartás. 

Székrekedés

A krónikus székrekedés során a széklet felhalmozódik és összetömörödik a végbélben, majd annyira keménnyé válik, hogy nehéz kiüríteni. Mindez idővel az izmok meggyengülését okozza, ami pedig székletszivárgással járhat.

Hasmenés

A hasmenés során elforduló székletszivárgás általában nem krónikus állapotú inkontinenciára utal, ám a hígabb székletet a normál székletnél nehezebb a végbélben tartani.

Aranyér

Az aranyér miatt a végbélnyílás nem záródik be teljesen, így kiszivároghat belőle a széklet.

Vizeletvesztés

A vizeletinkontinencia elterjedt probléma, amelynek súlyossága a köhögés vagy tüsszentés közben időnként előadódó vizeletszivárgástól az ennél súlyosabb, sürgős késztetéssel járó állapoton át a nap során történő nagy mennyiségű vizeletvesztésig terjed. A vizeletinkontinencia kimondottan az idősek körében gyakori, de más okok miatt is kialakulhat. Többféle vizeletinkontinencia-típus létezik:
 
Stressz-vizeletinkontinencia
Erre rendszerint tüsszentés vagy nevetés közben kerül sor. A nők körében ez az inkontinenciatípus a leggyakoribb, férfiaknál azonban meglehetősen ritka.
 
Sürgősségi vizeletinkontinencia 
Sürgős vizelési ingerrel járó inkontinenciaprobléma. A szivárgás mennyisége eltér: néhány csepptől a teljes hólyagürülésig bármi előfordulhat. Többféle okra vezethető vissza a megnagyobbodott prosztatától a húgyúti fertőzésen át a túl sok ivásig. 
 
Kevert vizeletinkontinencia 
Ez a típus a stressz- és a késztetéses vizeletinkontinencia keveréke, azaz az érintetteknél sürgető vizelési inger és fizikai megerőltetés mellett is előfordulhat .
 
Túlfolyásos vizeletinkontinencia 
Erről a jelenségről akkor beszélünk, ha a húgyhólyag kiürülése nem teljes, és idővel visszamaradt vizelettel telik meg. A jelenség leggyakoribb oka a húgycső átjárhatóságának csökkenése, például a megnagyobbodása miatt. Másfelől egy működésképtelen húgycsőzáró izom is kiválthatja, amely általában a húgyhólyag körül kialakult (például szklerózis multiplex vagy cukorbetegség miatti) idegsérülésnek vagy egyes gyógyszerek mellékhatásainak eredménye.
 
utáni szivárgás 
Erről a jelenségről akkor beszélünk, ha rögtön vizelés után akaratlan történik. Ez azért fordulhat elő, mert a húgycsőben maradt valamennyi vizelet. Ez a jelenség férfiaknál elterjedtebb, és a gátat megnyomva gyakran megelőzhető, mivel így távozni tud a megmaradt vizelet. Olyan nőknél is előfordulhat azonban, akiknek gyengék a húgycsőtartó izmai.
 
Funkcionális vizeletinkontinencia 
Ez az az eset, amikor valamilyen fokú mozgásképtelenség miatt az érintett nem ér ki időben a mosdóba. A gyengénlátás, a leromlott kognitív képességek és a csökkent mozgásképesség egyaránt okozhat funkcionális vizeletinkontinenciát.

Milyen kezelési lehetőségek és ajánlások léteznek?

A lehető legpontosabb kezelés érdekében először is tisztában kell lennie az kiváltó okával. Forduljon szakemberhez, és utána beszéljék meg a kezelés menetét.
 
Megelőző intézkedésként és mindenfajta inkontinencia általános kezeléseként érdemes a jól bevált medencefenék-erősítő gyakorlatokhoz folyamodni, mivel bárhol elvégezhetők. A medencefenék izmainak erősítésével növelhető a húgyhólyag feletti kontroll.  
 
A ellen, a kiváltó ok függvényében, a következő két dolgot teheti:
 
A székrekedés megelőzése
Edzés, sok vízfogyasztás és rostban gazdag ételek fogyasztása.
 
A hasmenés kezelése
A gyakran valamilyen bélfertőzés okozta hasmenés kezelésével akár a székletinkontinencia is megszűnik.
 
A kettős inkontinencia megelőzésének és kezelésének ajánlott módja továbbá a kívánatos testsúly elérése és megtartása. A tanulmányok szerint az elhízás mind a székletinkontinencia, mind a egyik legfontosabb kockázati tényezője.

Mit tehetek gondozóként, ha a beteg kettős inkontinenciával él?

Az inkontinenciáról általában, a kettős inkontinenciáról pedig különösképpen nehéz beszélni. Éppen ezért legyen nagyon tapintatos. Hallgassa meg, hogy mire van szüksége a felügyelete alá tartozó betegnek, és válasszon neki a kívánalmainak, az életvitelének és a tevékenységeinek megfelelő terméket. Az érintettek gyakran csak vonakodva vallják be kezelőorvosuknak, hogy székletinkontinenciával élnek, bár ehhez az állapothoz is léteznek kezelési módok. Minél hamarabb diagnosztizálják az Ön szeretteit, annál hamarabb neki tud fogni a tünetek kezelésének.
 
Ne feledje: a jelentős székletszivárgást tapasztalóknak minden bizonnyal egészen másmilyen termékre van szükségük, mint az elsősorban vizeletszivárgással élőknek, a tökéletes terméket pedig alighanem csak némi kísérletezéssel fogja csak megtalálni. 
 
Mi ezen túlmenően is szeretnénk kiemelni a megfelelő bőrápolás fontosságát az inkontinenciával élők számára, mivel a szivárgás gyakran vált ki dermatitiszt (bőrsérülést és -irritációt). Ha pedig az érintett személy kettős inkontinenciával él, a dermatitisz tünetei látványosan fokozódnak.
 
És végül: ne feledkezzen meg időben mosdóba venni az Ön által ápolt személyt, majd alaposan megszárítani a bőrét. Használjon puha felületű, a bőrt kímélő termékeket, és ha szükséges, használjon hidratáló krémet vagy bőrápoló termékeket.