Így hat a terhesség a húgyhólyagra

Mit várhatunk a várandósság alatt?

Ha azon kapjuk magunkat, hogy ötpercenként felpattanunk, és szaladunk a mosdóba, vagy minden alkalommal szivárogni kezd a vizeletünk, amikor váratlanul köhögni kezdünk, az annak a jele, hogy a várandósságunk megviseli a húgyhólyagunkat. Ez mind normális jelenség, és általában nem ad okot aggodalomra.
 
Az alábbi cikkből kiderül, hogy: 
  • Egyes hormonok meggyengíthetik a medenceizmokat, és hatással lehetnek a vizelet-visszatartás képességére,  
  • Mely TENA Lady betétek a legalkalmasabbak az enyhe vizeletszivárgás vagy a komoly szülés utáni vizeletcsepegés felfogására, és az is, hogyan lehet ingyenes termékmintát rendelni.  
  • 35 éves kor után minden harmadik nőnél* elfordulhat valamilyen vizelettartási probléma, és a kérdés, hogy miként lehet ezt kezelni a várandósság alatt, illetve a szülés után. 

Mi történik a hólyaggal a várandósság alatt?

A várandósság alatt fokozatosan megnő a vér mennyisége. A veséknek így több vizeletet kell termelniük, ezért gyakrabban kell mosdóba menni.
 
Azt is látni fogjuk, hogy valószínűleg azért is termelődik több vizelet, mert többet iszunk, ami hasznos – reggeli rosszullét esetén pedig bevált módszer az, ha hidratáljuk magunkat, mivel a folyadék pótolja a kimaradt evést, ettől pedig szintén gyakrabban kell vécére mennünk.
 
A várandósság során a különböző hormonok, például a progeszteron és a relaxin hatására ellazulnak és megnyúlnak az izmok, ízületek és tartószalagok: így segítenek a szervezetnek abban, hogy kitáguljon, és felkészüljön a szülésre. Ezáltal a vizeletáramlást szabályozó izmokat is meggyengülnek, így gyakrabban fordulhat elő vizeletszivárgás. 
 
Azzal párhuzamosan, hogy a méh a növekvő magzattal együtt tágul, a húgyhólyagra extra nyomás nehezedik, és már nem tud az eredeti méretűre kitágulni. Minél nagyobb a magzat, annál jobban összenyomódik a hólyag, ezért előfordulhat, hogy a harmadik trimeszterben az anya úgy érzi, hogy fel sem tud állni a vécéről.
 
Ráadásul, amikor lefekszik pihenni, a lábszárában és lábfejében felgyülemlett nyirokfolyadék visszakerül a véráramába. Mindez fokozza a vizelettermelést, ezért előfordulhat, hogy éjszaka gyakrabban ébred fel pisilni.

Hogyan okozhat inkontinenciát a várandósság?

A medencefenék izmainak ellazulása, a vizelettermelés fokozatos megnövekedése, a folyadék-visszatartás, valamint a medencefenékre és a húgyhólyagra nehezedő extra nyomás meggyengítheti a húgyutakat körülvevő és támasztó izmokat és szalagokat a várandósság alatt. Mindez azt jelenti, hogy enyhe vizeletszivárgást tapasztalhatunk – különösen nevetés, köhögés vagy tüsszentés közben.
 
Ha a várandósság alatt enyhébb vizeletszivárgást tapasztalunk, a TENA Lady Slim Ultra Mini inkontinenciabetét lehet a jó választás, mivel hármas védelmi rendszere óv a szivárgástól, a kellemetlen szagoktól és a nedvességtől: mindez az egyedülálló microPROTEX™ technológiának köszönhető. Nedvszívó képessége elképesztő, mégsem nagyobb egy higiéniai betétnél.
 
A szülés a medencefenék izmait is megviseli, ezért nagyon gyakori jelenség, hogy szülés után vizeletszivárgás (vagy inkontinencia) lép fel. Ez az időszak általában néhány hét alatt lecseng, de előfordulhat, hogy időről időre később is előfordulnak hasonlóan kellemetlen balesetek. 
 
Ha a szülés utáni időszakban erőteljes vizeletszivárgás lépne fel, a nagy nedvszívó képességű TENA Lady Protect+ inkontinenciabetétek magukba zárják a kellemetlen szagokat és a nedvességet – így akár 12 órán át szárazon tartanak. 
 
A szervezetnek időre van szüksége a gyógyuláshoz és az újbóli alkalmazkodáshoz – a folyamatoknak ismét rendeződniük kell, és vannak olyan dolgok, amiket megtehetünk a tünetek megelőzése, csökkentése és kezelése érdekében. Ha azonban félelmeink támadnak amiatt, hogy esetleg komolyabb problémánk lehet, mindig érdemes felkeresni az orvost. 

*International Consultation on Incontinence (ICI), kiadás éve: 2013, Abrams et al